۰۹/۰۹/۱۳۹۰

فرقه های نوظهور و عرفانهای کاذب مباحث مطروحه در دوره های دانش افزایی و آموزشهای کاربردی
 در سلسله مباحث مربوط به دوره های دانش افزایی و آموزشهای کاربردی ویژه روحانیون وطلاب کردستان  که مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی برگزار می کند ، استاد دکتر حمید نگارش، معاون آموزشی شورای برنامه ریزی درباره فرقه های نوظهور و انحرافی در دنیای امروز  بحث کردند .
در کلاسهای این هفته به روش پاور پوینت ، نمایش مستند گونه آئین و روش فرقه های نوظهور آموزش داده شد .
حجت الاسلام و المسلمین حمید نگارش با بیان بینش و نظرات افراد مبدع این فرقه ها گفت : این فرقه های نو ظهور با ترویج  عقاید غیر دینی و آمیخنه کردن با آموزه های دینی مورد نظر خود روشی نو و جدید  را در جذب جوانان به سوی رفتارهای غیر اخلاقی در پیش گرفته اند .
وی با استناد به کتابها و منابع نوشته شده توسط آوردندگان این فرقه ها ، خاطر نشان کرد :  این فرقه ها جز ترویج بی بند وباریی و  تغییر عقاید مردم در جهت خواسته های خود برنامه و هدف دیگری را دنبال نمی کنند .
معاون آموزش و پژوهش شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی مدارس اهل سنت کشور با اشاره به نوع تفکر این فرقه ها افزود : حرکت آنها بر خلاف تعالیم معنوی و الهی است  در حالی که تصور می کنند در حال نزدیک شدن به خداوند هستند.
وی با پخش فیلم های مستند از مراسمات و عقاید فرقه های نوظهور مانند فرقه اشو ، هندورابی ، فالون دافا” یا “فالون گونگ ، شیطان پرستی، بهاییت، وهابیت، عرفان های کاذب، تصوف درباره عرفان‌های وارداتی و بومی که رشد چشمگیری نیز داشته ، اذعان داشت : هریک از این عناوین بخشی از تفکر اصیل اسلامی را نشانه گرفته و در یک نگاه عام می‌توان گفت که شیطان گرایی به دنبال رویکرد دین ستیزی، بهاییت به دنبال رویکرد اسلام ستیزی، وهابیت با رویکرد تشیع ستیزی، عرفان های کاذب با رویکرد دین گریزی و شریعت گریزی، تصوف مقابله با فقه و مرجعیت، عرفانهای وارداتی با رویکرد دین گرایانه، اما مقابله با دین به کار خود می پردازند و نقطه مشترک همه آنها مبنای عقل ستیزی است.
حجت الاسلام و المسلمین حمید نگارش با اشاره به این که این فرقه‌ها بجای تعلیم شریعت از واژه وضع مقررات استفاده می‌کنند و عرفان‌های نو ظهور جریان وسیعی هستند که باورها و آرامش روانی مردم را مورد هجمه قرار داده اند خاطر نشان کرد :  طبق بررسی های صورت گرفته چهار هزار عنوان کتاب در تبیین و ترویج عرفان‌های نوظهور به زبان فارسی ترجمه شده و در باراز موجود است و تنها ده عنوان کتاب در نقد این کتاب ها نوشته شده است.
وی تصریح کرد: متاسفانه افرادی به عنوان نمایندگان عرفان های نوظهور با برپایی جلسات خصوصی جوانان را فریب داده و گاهی با نام آموزه های اسلامی، اصول و اعتقادات اسلامی را ناکار آمد معرفی می کنند ، حال آن که از حقیقت آن ها هیچ گونه اطلاعی ندارند و نمی دانند اساساً جهان بینی این فرقه ها چیست.
مدرس دوره های دانش افزایی و آموزشهای کاربردی با بیان اینکه دلیل اقبال و گرایش جوانان از این فرقه ها  مشکلات عقیدتی و فکری که منشأ آن ها معرفت شناختی آن هاست گفت : نگاه این گونه افراد به خداوند، نگاه معرفت شناسانه نیست، اعتقاد به نبوت و وحی در آن ها، دچار ایرادی اساسی است، برای آن ها در نظام ا رزشی، توجیهی برای اخلاقیات وجود ندارد و تمام این عوامل در شیطان پرستی جمع می شود که در آن ها نه معاد، نه توحید و نه هیچ ارزش دیگری معنا ندارد.
وی در مورد بخش دیگر از کسانی که به فرقه های نوظهور، مخصوصا شیطان پرستی گرایش پیدا می کنند، گفت: بعضی از کسانی که به دنبال ارتباطات نامشروع هستند، لهو و لعب را در این فرقه ها می بینند و به همین دلیل برای دست‌یابی به لذت‌های زود گذر، به این مکاتب گرایش پیدا می کنند.
دکتر حمید نگارش ، معاون آموزش و پژوهش شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور با مغرفی کتابی که خود در زمینه فرقه های نوظهور و عرفانهای کاذب با عنوان فرقه های نوظهور نگاشته و ارائه CDکلاسهای این هفته به دانش پژوهان از آنان خواست تا در زمینه های مختلف اجتماعی و مذهبی تدبر و تحقیق نمایند .
 شایان ذکر است در چهارمین دوره از برگزاری کلاسها ۴۵ نفر از روحانیون و طلاب اهل سنت کردستان حضور داشتند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *