آزمون دوره های آموزشی تعیین معین و معینه اهل سنت کاروانهای حج استان کردستان برگزار شد

به گزارش خبرنگار سایت آوای امین ؛ آزمون دوره های آموزشی تعیین معین و معینه اهل سنت کاروانهای حج استان کردستان به منظور گزینش معین و معینه های کاروان های حج و عمره اهل سنت در استان کردستان ، مدیریت اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) با همکاری مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور اقدام به برگزاری دومین دوره آموزن حج روحانیون شوافع در مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور نمود .
ایرانی الاصل و دارای تابعیت جمهوری اسلامی ایران ، التزام به ولایت فقیه – ولی امر مسلمین و قانون اساسی جمهوری اسلامی ، متاهل ، دارا بودن حدقل ۲۵ سال و حداکثر ۴۵ سال ، اتمام تحصیل در مدارس علوم دینی (در مورد خواهران مدارک دانشگاهی در رشته های مرتبط پذیرفته می شد) و برخورداری از سلامت جسمی و روحی از جمله شرایط عمومی ثبت نام در این دوره ها بود .
در راستای ایجاد آمادگی لازم برای روحانیون و طلاب شرکت کننده در این آزمون ، دوره آموزشی در دو مرحله از روز یکشنبه مورخ ۳/۲/۹۱ لغایت ۱۲/۲/۹۱ و از روز دوشنبه ۱۸/۲/۹۱ لغایت چهارشنبه ۲۷/۲/۹۱ در سنندج ، مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور برگزار شد و از روحانیون حاضر در کلاس ها در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه ، آزمونی از دروس و منابع ارائه شده اخذ شد .
مواد آزمون این دوره ها شامل مباحث مطرح شده در دوره آموزشی تمهیدی ، مناسک حج مطابق فقه شافعی (الایضاح نووی) ،  آشنایی با اماکن مقدسه ، تاریخ و آثار اسلامی مکه و مدینه تالیف اصغر قائدان  است .
در این دوره ها ۲۵۰ نفر از روحانیون  استان کردستان ثبت نام کردند که تعداد ۸۰ نفر از آنها پس از اخذ حد نصاب نمره قبولی برای دوره تکمیلی و مصاحبه شفاهی دعوت خواهند شد .
پذیرفته شدگان در مرحله کتبی آزمون با کسب نمره ۹۶ به بالا ، مصاحبه و در دوره های آموزشی بدو خدمت که به صورت سراسری از تمامی استانها حضور دارند و در مشهد طی روزهای آتی برگزار می شود حضور خواهند یافت و برادارن پذیرفته شده در این دوره ها به عنوان معین کاروان در حج عمره و خواهران به عنوان معینه در کاروانهای حج اهل سنت کردستان حضور خواهند داشت .
این دوره ها در سال گذشته در استان هرمزگان تشکیل شد و امسال با همکاری مدیریت امور اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور در کردستان نیز برگزار شد .
کلام مقارن با حضور حجت الاسلام والمسلمین توحیدی ، اماکن مدینه و مکه آقای قائدان ، آشنایی با جهان اسلام حجت الاسلام والمسلمین داداش نژاد ، اسرار و معارف حج حجت الاسلام والمسلمین زمانی ، مناسک مقارن حجت الاسلام والمسلمین بی آزار ، کلام مقارن حجت الاسلام والمسلمین توحیدی و فرهنگ و مبانی تقریب آقای زرهابی که از اساتید برجسته کشوریی در زمینه برگزاری دوره های مناسک حج در کشور می باشند از موضوعات مطروحه و اساتید حاضر در این کلاس ها و دوره ها بوده است .
ضمنا در این دوره ها از اساتید اهل سنت از جمله ماموستا سید اشرف الدین حسامی ، ملا حیدر مصطفوی و حاج ماموستا مدرس نگل نیز حضور داشتند .
در حاشیه برگزاری این آزمون ، نماینده ولی فقیه در استان کردستان و مدیریت اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور از روند برگزاری آزمون بازدید کردند .
لازم به ذکر است که دوره های آموزشی روحانیون کاروان های حج و عمره اهل سنت در آذربایجان غربی از روز شنبه به مدت ۲۵ روز در مرکز بزرگ اسلامی آذربایجان غربی آغاز می شود .

 

به اشتراک بگذارید:


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *